Wiktor i Marcin

Plany na 2020 rok – wywiad z co-CEO

W wywiadzie Marcin Dziedzic i Wiktor Żołnowski opowiadają o swoich planach zawodowych na 2020 rok.

Co chciałbyś osiągnąć jako co-CEO Pragmatic Coders w 2020 roku?

Marcin Dziedzic: Przede wszystkim, zależy mi na zbudowaniu autonomicznej kadry zarządzającej Pragmatic Coders. Cały czas szlifujemy swoją strukturę organizacyjną, aby pozostała płaska, a decyzje zapadały szybko. Nie będę ukrywał, że jeszcze sporo pracy przed nami jednak z każdym kwartałem jesteśmy coraz bliżej momentu w którym organizacja będzie w stanie sprawnie działać bez wkładu założycieli. Osobiście na przestrzeni lat chciałbym posiadać więcej firm zbudowanych tak jak Pragmatic Coders, dla odmiany produktowych.

Wiktor Żołnowski: Prowadzę Pragmatic Coders wspólnie z Marcinem Dziedzic. Bardzo mocno się uzupełniamy pod wieloma względami. Nazwanie wartości, ustalenie celów, sprawiło że w zasadzie porozumiewamy się bez słów. Od dawna nie było takiej decyzji, którą jeden z nas by podjął i byłaby kwestionowana przez drugiego.
Moim krótkoterminowym celem jest umocnienie autonomii zespołu liderów. Jeśli chcemy rosnąć, to ten wzrost nie może być sterowany tylko i wyłącznie przeze mnie i Marcina. Chcę aby firma urosła w 2020 roku o 20-30 osób, a w kolejnych latach do około 100 osób.
Moim celem nie jest sama wielkość software house’u, ale jego możliwości wytwarzania wartości biznesowej. Fajnie byłoby zrealizować nasz cel współtworzenia 10 unicornów w ciągu dekady. Chciałbym zostawić taki ślad na kartach historii.
Moja wizja od początku powstania Pragmatic Coders, jest taka, że ta firma ma budować autonomiczne programistyczne zespoły produktowe. Zespoły, które byśmy sami chcieli zatrudniać do wytwarzania ambitnych produktów. Wyobrażam to sobie tak, że przychodzimy z ideą, pomysłem, być może z pierwszą hipotezami, a zespoły Pragmatic Coders te pomysły realizują.

Jaka jest strategia rozwoju Pragmatic Coders w 2020 roku?

Marcin Dziedzic: Plan jest prosty, skupić się na grupie klientów którym jesteśmy w stanie dostarczyć jak największą wartość biznesową. W naszym przypadku są to firmy które wyszły z fazy badania potrzeb rynkowych i przechodzą do fazy skalowania biznesu. Często są to niewielkie startupy po seedowej rundzie finansowania, które zrobiły pierwszy krok, być może z nami stworzyły MVP, przetestowały model biznesowy i w efekcie są w trakcie skalowania produktu oraz budowania stałego zaplecza IT. Czujemy się w tym bardzo dobrze i bez wątpienia jesteśmy jedną z nielicznych firma na rynku które są w stanie wnieść dużą wartość w często dynamicznie zmieniającym się środowisku.

Wiktor Żołnowski: Jeśli chodzi o rynki, to zawęziliśmy nasz obszar działania. Wcześniej byliśmy rozproszeni po całym świecie. Sposób w jaki pracujemy, wymaga od nas częstej komunikacji z klientami, bo bardzo chcemy zrozumieć domenę i biznes klienta. W konsekwencji staramy się pracować z firmami z podobnej strefy czasowej. Jeśli chodzi o nowe rynki, to naszym celowniku pojawiła się ostatnio Skandynawia, Singapur, a jeden z naszych klientów jest z Dubaju.
Jeśli chodzi o nowe usługi to od 2020 roku oficjalnie uruchamiamy usługę site-reliability engineering (SRE). To wynika z potrzeb naszych obecnych klientów oraz tego co widzimy na rynku. W Pragmatic Coders mamy niesamowite kompetencje w obszarze SRE, a zespół ciągle rośnie.

Po czym poznasz że rok 2020 był udany?

Marcin Dziedzic: Jeśli na koniec roku będę w stanie uruchomić spin-off, którego IT zostanie dostarczone przez Pragmatic Coders.
Wiktor Żołnowski: Jeśli w ostatnim kwartale 2020, naprawdę nie będę podejmował żadnej decyzji operacyjnej w Pragmatic Coders, to uznam że rok był udany… I żeby Marcin nie podjął żadnej decyzji w tym okresie 🙂LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.