We desire to grow – rozwój w Pragmatic Coders

we desire to grow

 

“We desire to grow” to jedna z naszych wartości firmowych. Ciągle podnosimy poprzeczkę i usprawniamy nasze działania na poziomie całej organizacji. Wspólnie uczymy się i wypracowujemy lepsze metody pracy na bazie naszych doświadczeń oraz zdobywanej wiedzy. 

Teoretycznie brzmi super, ale co to tak naprawdę znaczy?

W tym artykule wyjaśniamy jak w praktyce realizujemy wartość “we desire to grow”.

Temat rozwoju w Pragmatic Coders można podzielić na kilka kluczowych aspektów:

  • Praca zespołowa
  • Wewnętrzne inicjatywy
  • Eventy ogólnofirmowe
  • Elastyczność projektowo-technologiczna 

Przyjrzyjmy się im z bliska.

Praca zespołowa

Mentoring koleżeński, wpływ na zakres zadań w sprincie i pair-programming podczas wspólnego rozwiązywania problemów w ramach projektu sprawia, że nasza codzienna praca jest efektywniejsza. Gdy jakieś zagadnienie, dziedzina czy oprogramowanie jest bardziej znane jednej osobie w zespole, dzieli się ona wiedzą i wdraża pozostałych członków ekipy. Dodatkowo, dzięki swobodzie, którą mają zespoły często występuje podejście – “Spróbujmy, zobaczmy czy się to u nas sprawdzi”, a to doprowadziło do już wdrożenia kilku ulepszeń w procesach.

Bezpośredni wpływ zarówno na atmosferę w pracy, jak i jej efekt ma również partnerska współpraca z klientem. Już podczas pierwszych rozmów dążymy do wniesienia wartości biznesowej pokazując, że dbamy o jego interesy i dzięki temu szybciej zyskujemy jego zaufanie. To z kolei powoduje, że zespół ma realny wpływ na to co robi, z jakich narzędzi korzysta, a finalnie w jaki sposób rozwijany jest produkt. Dostarczamy kompletne rozwiązanie – od opracowywania koncepcji, przez projekty, implementację, aż po wdrożenie (włączając w to infrastrukturę). Co ciekawe, klient często przychodzi do nas również z innymi tematami, nie związanymi z rozwijanym produktem, aby skorzystać z naszej wiedzy eksperckiej i umiejętności efektywnej analizy danego zagadnienia z wielu perspektyw. 

Wypracowanie zaufania klienta pozwala nam na dodatkowy wzrost efektywności – znając dokładniej biznes klienta dostarczamy lepsze rozwiązania i praca każdego w zespole ma większy sens. O tym, jak może wyglądać współpraca z klientem przeczytasz w tym artykule.

Wewnętrzne inicjatywy

Bardzo mocny elementem rozwoju w Pragmatic Coders są inicjatywy naszych kolegów i koleżanek. Jedną z nich są gildie technologiczneczyli przestrzenie do doskonalenia, zadawania pytań, rozwiązywania problemów i zagwozdek. Obecnie aktywnie działa 7 gildii tematycznych – Blockchain, Mobile, Node.js, UX/UI, Java, Scrum, gildia Product Ownerów.Za co cenione są nasze gildie? Odpowiadają ich członkowie.

  • Za możliwość uczenia się od innych – Wymiana wiedzy o konkretnych rozwiązaniach, nowinkach, odbicie myśli od grupy w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania.
  • Za możliwość integracji – Poznanie osób z innych projektów działających w tym samym obszarze technologicznym lub tematyczny.
  • Za elastyczność w formie – Dopasowanie częstotliwości i sposobu organizacji wydarzeń do potrzeb i możliwości grupy.

Eventy ogólnofirmowe

Monday Talk

To cykliczne poniedziałkowe spotkania na jeden wybrany temat, podczas którego możesz dzielić się swoją wiedzą. Każdy w firmie może przeprowadzić prezentację lub poprowadzić dyskusję na wybrany przez siebie temat, który uważa za inspirujący i pomocny w codziennej pracy. Prowadzenie Monday Talka wymaga pewnego przygotowania ze strony osoby prowadzącej, chociażby po to, aby uporządkować swoją wiedzą i móc ją przekazać sprawnie dalej. To świetna metoda uczenia się. 

Demo Days 

To wydarzenie, podczas którego nasze Zespoły przed całą firmą prezentują realne postępy w pracy nad projektami, zrealizowane w minionych 3 miesiącach. Zależy nam, aby ludzie rozmawiali o swoich sukcesach i problemach w projektach, mając przy tym możliwość dzielenia się wiedzą. Więcej o Demo Days przeczytasz tu

Zaawansowane szkolenia ze Scrum

Z naszego doświadczenia (mamy to zbadane!) wynika, że zespoły pracujące w poprawnie zaimplementowanym Scrum mają wyższą satysfakcję z tego co realizują, a jednocześnie efekty ich pracy są wyżej oceniane przez klientów. Dlatego staramy się cyklicznie poszerzać umiejętności na poziomie całej firmy organizując zaawansowane szkolenia z tej metodologii. Proces trwa kilkanaście tygodni i jest realizowany w formie cotygodniowych spotkań, zapewniając uczestnikom dostęp do wiedzy pierwszorzędnej jakości. Na każdym spotkaniu przechodzimy przez kawałek scrumowego know-how realizując ciekawe ćwiczenia oraz dyskutując o swoich przemyśleniach i dotychczasowych doświadczeniach.

Elastyczność projektowo-technologiczna

Jeśli chcesz poszerzyć swoje umiejętności w nowej, wybranej przez Ciebie technologii np. chcesz przejść z frontendu na backend lub będąc na backendzie chcesz zgłębiać infrastrukturę serverless w AWS to masz wpływ na dobieranie sobie takich zadań w ramach zespołu, które wesprą Cię w stopniowym zdobywaniu nowych skilli. Przykładem takiego rozwoju jest historia Kacpra, jednego z naszych developerów – przeczytaj artykuł.

Inny kierunek to zaplanowana ścieżka zmiany technologii z jednoczesną zmianą projektu lub zmiana projektu w ramach tej samej technologii. Przejście do innego, często nowo powstałego projektu – z inną domeną, z innym stackiem technologicznym, z innym zespołem – jest idealnym impulsem do rozwoju i poszerzania swojej wiedzy. To nie dzieje się z dnia na dzień, ale oczywiście jest możliwe.

Może być też tak, że tym co Cię najbardziej interesuje jest rozwiązywanie problemów, które powstają w związku ze skalowaniem produktu. Z doświadczenia wiemy, że obserwowanie w czasie rozwoju produktu i dopasowywanie się do zmieniających się w związku z tym warunków może być fascynujące.

Rozwój jest nieodzownym elementem naszej firmy. Nie tylko w kontekście zawodowym, ale również w kontekście rozwoju osobistego. Lubimy zdobywać nowe umiejętności i poszerzać naszą wiedzę podczas pracy. Poczucie dumy każdego rozwija się, gdy czuje, że organizacja inwestuje czas i zasoby w jego szkolenie. W Pragmatic Coders tworzymy takie środowisko pracy, w którym nie tylko każdy może realizować swój potencjał, ale takie, w którym nam się po prostu chce.