Prototypowanie aplikacji Duel – case study
Jak zaczęła się współpraca?
Media społecznościowe zdecydowanie zmieniły krajobraz internetu. Jednak im dłużej jesteśmy ich użytkownikami, tym większą mamy świadomość ich wpływu na wiele różnych aspektów naszego życia. Mając to na uwadze, kiedy klient zwrócił się do nas z pomysłem stworzenia bezpiecznej platformy społecznościowej, wysłuchaliśmy jego pomysłu z dużym zainteresowaniem.
Pytania, które zadaliśmy
Nie bez powodu nazwa firmy to Pragmatic Coders. Pomysł wydawał się interesujący, więc chcieliśmy dowiedzieć się więcej. Zaczęliśmy zadawać pytania, które uważamy za kluczowe na podstawie naszego doświadczenia. Niestety wciąż zdarza się brak zrozumienia ze strony założycieli startupów, którzy nie doceniają ich znaczenia lub w ogóle ich sobie nie zadają. Odnieśliśmy wrażenie, że prywatność danych może nie być unikalną propozycją wartości (UVP) wystarczająco atrakcyjną, aby przyciągnąć użytkowników. A nie ma sensu budować platformy społecznościowej bez zaangażowania… społeczności.
W poszukiwaniu odpowiedzi
Po tych wstępnych rozmowach uzgodniliśmy z klientem, że zorganizujemy serię warsztatów w celu zbadania i rozwinięcia jego wstępnego pomysłu. Zaczęliśmy od określenia niszy dla MVP. Musieliśmy dowiedzieć się jak najwięcej o użytkownikach mediów społecznościowych. Interesowała nas demografia najbardziej aktywnych użytkowników i sposoby, w jakie wchodzą w interakcję w social media. Doszliśmy wspólnie do poniższych wniosków:
- Pokolenie Z jest najbardziej zainteresowane mediami społecznościowymi.
- Młodzi ludzie mają pieniądze i z dużym prawdopodobieństwem będą wydawać je na to, co zobaczą w mediach społecznościowych.
- Generacja Z spędza dużo czasu w sieci.
- Lubi treści wideo.
Poznaj Annę – budowanie persony
To była pierwsza ważna rzecz, jaką odkryliśmy, i pierwsza niespodzianka. Pierwotnym pomysłem klienta było skierowanie produktu do pokolenia Y. Przekonaliśmy go jednak, że warto wybrać pokolenie Z. Wiedząc to, stworzyliśmy naszą docelową personę. Poznaj Annę – młodą singielkę poszukującą rozrywkowych treści. Dzięki personie Anny nasz klient wiedział, dla kogo buduje swój produkt. Nadal jednak pozostawało pytanie, co dokładnie należy zbudować. Media społecznościowe to szerokie pojęcie; obejmuje wszystko, od Facebooka po YouTube. Oznaczało to, że musieliśmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Odkrywanie pomysłu na produkt
Nasz klient nalegał na realizację idei prywatności i reklam dopasowanych do zainteresowań. Okazało się jednak, że dla pokolenia Z to inne aspekty aplikacji są priorytetowe. A ponieważ wybraliśmy ich jako swoją publiczność, musieliśmy wziąć pod uwagę ich potrzeby.
Czego pokolenie Z oczekuje od mediów społecznościowych? Szukają treści rozrywkowych. Z badań użytkowników mediów społecznościowych mogliśmy również dowiedzieć się, że preferują oni treści wideo. W tym miejscu postanowiliśmy przyjrzeć się trendom w mediach społecznościowych.
Trendy w social media
Sięgnęliśmy głębiej i zidentyfikowaliśmy ważne trendy w mediach społecznościowych:
- Ulotne treści (jak np. Stories) będą zyskiwać na popularności
- Niszowe platformy społecznościowe będą osiągać dobre wyniki
- Sprzedaż w mediach społecznościowych będzie rosnąć
- Treść wideo zdominują całą resztę
- Influencer marketing będzie się dalej rozwijał
- Większa kontrola regulacyjna i nadzór prawny
- Adaptacja rozszerzonej rzeczywistości (AR) będzie coraz większa
- Wzrost wykorzystania mediów społecznościowych do obsługi klienta
- Personalizacja będzie najważniejsza, co oznacza, że reklamy społecznościowe będą bardziej zaawansowane, dynamiczne i bezpośrednie
Duel – aplikacja z wyzwaniami dla użytkowników Generacji Z.
Połączyliśmy te trendy ze spostrzeżeniami na temat użytkowników mediów społecznościowych z Gen Z. Słowa kluczowe, które zwróciły naszą uwagę, to: wideo, ulotne treści generowane przez użytkowników i rozrywka jako podstawowa potrzeba naszego docelowego klienta. Dyskusja stała się gorąca, aż w końcu przyszedł pomysł – co by się stało gdybyśmy połączyli to z wyzwaniami? Są tworzone przez użytkowników, zabawne i z pewnością wideo. Tak narodził się Duel.
Oto deklaracja wizji produktu Duel z UVP: Duel to mobilna aplikacja społecznościowa, która pozwala użytkownikom tworzyć wyzwania i wchodzić w interakcję. W przeciwieństwie do innych aplikacji dotyczących wyzwań, Duel zapewnia użytkownikom doskonałą, dynamikę treści efemerycznych i najbardziej intuicyjny interfejs.
Tworzenie Product Roadmap
Na tym etapie odkryliśmy, co nasz klient chce zbudować i komu chce sprzedać swój produkt. Wizja Duel stała się na tyle konkretna, że można było rozpocząć planowanie. Najpierw opisaliśmy całą przewidywaną strukturę biznesu Duel przy użyciu Lean Canvas. Następnie próbowaliśmy przewidzieć i uchwycić interakcje klientów Duel za pomocą Customer Journey Mapping. Te dwa narzędzia pomogły nam zidentyfikować kluczowe wskaźniki, które należy monitorować i mierzyć po uruchomieniu. Zmobilizowały również klienta do zastanowienia się nad działaniami marketingowymi i budżetem, zanim jeszcze przystąpiliśmy do budowania MVP. Było to szczególnie ważne, ponieważ Duel jest aplikacją społecznościową. W przypadku tego rodzaju produktów zbudowanie dużej puli użytkowników ma kluczowe znaczenie dla sukcesu. Wreszcie stworzyliśmy Product Roadmap. Aby zidentyfikować najważniejsze cechy dla MVP, pracowaliśmy z metodą MoSCoW.
Minimum Viable Product
Ustaliliśmy z klientem, że MVP musi mieć takie funkcjonalności, jak:
- Tworzenie wyzwań
- Przeglądanie ich i odkrywanie
- Interakcje (np. komentarze)
- Opcja wyszukiwania
- Zarządzanie profilem i treściami
Jako ostatni krok w tej podróży od niejasnego pomysłu na produkt do solidnej road mapy produktu z wprowadzonymi wskaźnikami KPI i solidnym pomysłem, przygotowaliśmy atrakcyjną wizualnie prezentację, czyli pitch deck pokazywany inwestorom. Dzięki informacjom odkrytym podczas naszych warsztatów, uzbrojeni w piękną prezentację, założyciele Duel zaangażowali się w misję poszukiwania funduszy.
To tylko pierwszy rozdział historii Duel
I tak dochodzimy do momentu, w którym aplikacja Duel otrzymała niezbędne środki i w końcu możemy przenieść naszą pracę do następnego etapu. Jesteśmy teraz w trakcie tworzenia MVP.