Podsumowanie 2019 roku – wywiad z założycielami Pragmatic Coders

Co ciekawego wydarzyło się w Pragmatic Coders w 2019 roku? Na co zwrócili uwagę założyciele firmy? Zapraszam do lektury wywiadu.

Łukasz: Jak wyglądał rok 2019 dla Pragmatic Coders?

Marcin: Był to rok, w którym nauczyliśmy się najwięcej , porównując do poprzednich 5 lat prowadzenia firmy. Choćby dlatego że w pewnym momencie doszliśmy do prostego wniosku, że należałoby zdefiniować na poważnie coś takiego jak wizja, cel firmy, nasz brand promise. Nie służymy całemu światu, ale pewnym firmom. Konkretnie startup’om. Ta lekcja pociągnęła za sobą dużo innych rzeczy, zbudowanie sprzedaży, przebudowanie marketingu, stworzenie podwalin pod system wartości. System wartości nie jest jeszcze w pełni wdrożony, ale część z tego już jest w głowach ludzi.
Zmieniliśmy portfolio klientów. Nasi klienci podjęli różnego typu decyzje biznesowe, niektórzy stracili płynność finansową. W tym czasie dużo osób w firmie zmieniło projekty. Udało się to fajnie domknąć i jesteśmy w lepszej pozycji. Chciałbym pogratulować klientom którzy weszli z nami na produkcję w tym roku: BLOC-X oraz Kitopi.

Klienci Pragmatic Coders

Wiktor: Dla BLOC-X zbudowaliśmy platformę tradingową. Inkrementalnie dostarczaliśmy wersje produktu, których celem było zwalidowanie hipotez biznesowych i zgromadzenie przez klienta kapitału od inwestorów. To jest duży sukces, wielkie pochwały i gratulacje dla zespołu. Więcej na temat platformy można poczytać w case study BLOC-X.

Wiktor: Jeśli chodzi o rezultat, to rok 2019 kończymy na podobnym poziomie jak rok 2018. Wielkość firmy nieznacznie wzrosła. Bardzo istotne jest, to że 2018 rok zakończyliśmy w sytuacji, w której około 40% przychodu firmy było generowane od jednego klienta. W 2019 roku, współpraca z tym klientem była stopniowo wygaszana, aż do jej całkowitego zakończenia. To było bardzo dużym wyzwaniem. Myślę, że całkiem nieźle sobie z tym poradziliśmy, bo w zasadzie każdy kto stopniowo z miesiąca na miesiąc odchodził z projektu miał zajęcie, miał nowy projekt. W tym momencie mamy bardzo fajną dywersyfikację źródeł przychodu, co jest oczywiście bezpieczniejsze.

Nowe biuro w Krakowie

Otwarcie nowego biura Pragmatic Coders w Krakowie

Marcin: Od momentu przeniesienia się do nowej lokalizacji, ludzie są ze sobą bardziej zintegrowani. Już nie siedzimy na trzech piętrach. Każdy zna praktycznie każdego. Widać, że nasza kultura firmowa zaczyna żyć. Dobrze nam się współpracuje, lubimy spędzać ze sobą czas. Jest gdzie posiedzieć i gdzie się zrelaksować. Z punktu widzenia firmy, był to na pewno spory krok. Od powstania pomysłu, do uruchomienia nowego biura minął rok czasu. Udało się!

Wiktor: Nasz nowy open space jeszcze nie jest taki jaki byśmy sobie wymarzyli, ale cały czas pracujemy nad jego ustawieniem. Ludzie dużo bardziej się integrują. Było to widać na naszym ostatnim wyjeździe firmowym. To jest bardzo fajne, pozytywne.

Ł: Jakie cele strategiczne udało się zrealizować w 2019?

Wiktor: Chciałbym powiedzieć o celach jakie przyjęliśmy na dekadę. 2019 rok był dla nas rokiem refleksji, bo to już 5 lat od kiedy otworzyliśmy firmę i stwierdziliśmy że do tej piątej okrągłej rocznicy trzeba się trochę przygotować. Zastanawialiśmy się nad sensem tego wszystkiego co robimy i wyszło nam z Marcinem że chcemy tworzyć wartościowe produkty.
Tą wartość można mierzyć na wiele sposobów. Przyjęliśmy bardzo prostą metrykę, ale za to ambitną, mianowicie – wycena wartości naszych klientów. Skupiamy się głównie na startup’ach, więc stwierdziliśmy że sukces naszych klientów będzie naszym sukcesem. Naszym celem jest stworzenie 10 unicornów przez 10 lat.
Mamy jednego nowego ciekawego klienta z którym zaczęliśmy współpracę na początku 2019 roku Uważamy że posiada on cechy unicorna – między innymi zanotował ogromny wzrost. Jesteśmy z tego wszyscy bardzo dumni, myślę że to było duże osiągnięcie i mieliśmy w tym swój udział.

Wartości i filozofia pracy

Wartości Pragmatic Coders

Wiktor:W ciągu roku pracowaliśmy nad naszymi wartościami i filozofią pracy. Skupiamy się na szybkim i skutecznym dostarczaniu wartości. Wiąże się to ściśle z naszymi celami na dekadę. Wartości i krystalizowanie się filozofii pracy, sprawiły że kilka osób odeszło z firmy. Niektóre osoby miały filozofię pracy niespójną z naszymi wartościami i nie czuły się dobrze we współpracy. Z jednej strony było to bolesne, bo firma się skurczyła, ale z drugiej strony długoterminowo myślę że to przyniesie wszystkim dużą korzyść.

5’cio gwiazdkowy zespół produktowy

Zespół Pragmatic Coders

Wiktor: W 2019 roku utwierdziliśmy się w przekonaniu że dobrym kierunkiem jest świadczenie usługi kompletnego zespołu projektowego, na czele którego stoi Product Owner. Empiryczne dane z ostatnich 5 lat pokazują, że w takich projektach dostarczamy największą wartość i generujemy największe zadowolenie klienta. W 2019 pojawiło się kilku nowych Product Owner’ów, którzy radzą sobie w firmie coraz lepiej.

Ł: Dlaczego budujemy zespoły Mobile, UX w Pragmatic Coders?

Wiktor: W przeszłości współpracowaliśmy z agencjami specjalizującymi się w projektowaniu doświadczeń lub programowaniu na urządzenia mobilne. Jednym z głównych problemów agencji był brak wiedzy domenowej z zakresu fintech. Na przykład kwestia zaprojektowania interfejsu portfela kryptowalut, gdzie mamy tylko 1 miejsce po przecinku, jasno pokazuje że ktoś nie zrobił badań, jak to powinno wyglądać i działać. Zewnętrzne agencje, po prostu przyjmowały zlecenia i je realizowały, nie analizując kontekstu.
U nas podstawą jest to, że musimy zrozumieć domenę klienta i kontekst produktu.
Zaczęliśmy budować kompetencje mobile i UX wewnątrz Pragmatic Coders, po to żeby nasi specjaliści byli na co dzień wspierani wiedzą domenową. Dzięki temu będziemy w stanie dostarczać jeszcze lepsze usługi naszym klientom.
Stworzenie zespołów mobile i UX wewnątrz firmy, było podyktowane również informacją zwrotną od klientów, którzy oczekiwali że całość będzie realizowana w jednym miejscu, wg filozofii pracy Pragmatic Coders, pod przywództwem naszego Product Ownera.

Nagroda Customer Service Leader dla Pragmatic Coders, przyznana przez World Agility Forum

Wiktor: W 2019 roku zostaliśmy nagrodzeni na World Agility Forum w kategorii Customer Service Leader. Dostaliśmy nagrodę za sposób współpracy z klientami.
Decyzję o przyznaniu nagrody podejmowały osoby, które są rozpoznawalne w świecie zarządzania biznesem – Peter Stevens oraz Steve Denning. To autorzy podręczników, z których wielu liderów uczy się współcześnie zarządzania.

Ł: Dlaczego warto pozostać w kontakcie z Pragmatic Coders?

Marcin: Mamy ciekawe spojrzenie na świat. Mocno niestandardowe, mocno niekorporacyjne. Wypracowaliśmy to dzięki naszym klientom. Na przestrzeni lat widzieliśmy startupy, które osiągnęły sukcesy lub doznały porażek. Nawet przed chwilą rozmawiałem z fajnym przedsiębiorcą z Wielkiej Brytanii, który ma typowy dla startup’u problem – czy najpierw zainwestować w marketing, czy najpierw zrobić produkt, a później zastanowić się jak go sprzedawać? Przeżyliśmy jedno i drugie i możemy pomóc klientowi podjąć właściwe decyzje.

Wiktor: Bardzo mocno wyróżniamy się na rynku, bo jednak większość firm świadczy outsourcing. Rzadko kiedy deweloperzy biorą odpowiedzialność za to co robią. Zbudowanie takiej kultury, zespołów, możliwość zaoferowania tego typu usług, to jest duże wyzwanie i duża wartość. Myślę, że obserwowanie tego z boku, nawet jeśli nie planuje się współpracy z nami, może być istotne dla osoby, która myśli o budowaniu własnej firmy, własnego produktu, czy własnego biznesu.

Dołącz do nas https://kariera.pragmaticcoders.com/#job-offers