Podsumowanie 2020 r. i plany na 2021 r. w Pragmatic Coders

Rok 2020 już za nami, a więc nadszedł czas na podsumowanie. Jaki był ten rok dla Pragmatic Coders z perspektywy Marcina Dziedzica i Wiktora Żołnowskiego? A co chcieliby osiągnąć w 2021? Zapraszamy do przeczytania poniższego wywiadu.

Ł: Jak wyglądał rok 2020 dla Pragmatic Coders?

Marcin Dziedzic: Rok 2020 był chyba jednym z najciekawszych w historii całej firmy. To co na pewno mi utkwiło w głowie, to niezliczone godziny poświęcone na analizę sytuacji ekonomicznej i jej wpływu na nas. Wiedzieliśmy, że należy działać bardzo szybko i zdecydowanie.
Na samym początku pandemii większość firm IT szukała oszczędności, redukowała etaty lub obniżała wynagrodzenia. My zamiast tego podwoiliśmy nakłady na marketing i sprzedaż. Dzięki temu uniknęliśmy sytuacji, jakie miały miejsce w wielu przedsiębiorstwach, jak zwolnienia grupowe, obniżki wynagrodzenia czy opóźnienia w ich wypłacaniu. Cały rok przeszliśmy bez większej szkody dla osób, które z nami pracowały, czy dla naszych klientów. Uznaję to za bardzo duży sukces.

Wiktor Żołnowski: COVID i pandemia były dla nas bodźcem do podjęcia i przyspieszenia pewnych działań. Większość planów marketingowych i sprzedażowych, które mieliśmy wdrażać na spokojnie przez cały rok, została zrealizowana już w pierwszym półroczu. Dzięki temu udało się pozyskać kilku bardzo fajnych klientów. Co lepsze, byli to klienci bardziej pasujący do wizji naszej firmy, którą sobie zdefiniowaliśmy w zeszłym roku, i ta zmiana wyszła nam moim zdaniem na dobre.
Mamy dużo bardziej spójną kulturę w firmie oraz wizję tego, co chcemy osiągnąć pomiędzy różnymi projektami, które realizujemy dla klientów z całego świata.
Pandemia pokrzyżowała nam trochę plany wzrostu, ale tak czy tak pozyskaliśmy wiele kompetentnych osób, zarówno od strony marketingowej, sprzedażowej czy HR-owej, jak i świetnych programistów i genialnych wręcz Product Ownerów, których mindset i kompetencje wpisują się w realizację naszej wizji.

Ł: Jak rok 2020 ma się do lat poprzednich?

Marcin Dziedzic: Bez wątpienia udało się zbudować niesamowitą kadrę zarządzającą, na wszystkich kluczowych obszarach organizacji, począwszy od HR / Rekrutacji, poprzez Delivery, Marketing i Sprzedaż, co uwolniło odrobinę mojego i Wiktora czasu na postawienie drugiej odnogi biznesu.

Jedną z ciekawszych osób, które do nas dołączyły, jest Duke, który przejął stronę konsultingową i sprzedażową w Pragmatic Coders. Jest to osoba z niesamowitym doświadczeniem, założyciel dwóch startupów, właściciel software house’u. Nieprawdopodobny team player.

Dodatkowo, wraz z Łukaszem Ciesielskim, położyli solidne podwaliny pod odnowioną ofertę PC zorientowaną na product development.

Po stronie HR / Rekrutacji dołączyła do nas Maria wraz z Michałem, dzięki czemu udało nam się zatrudnić ponad 30 osób w zeszłym roku i rozpocząć wdrażanie idei leadership w organizacji.

Wiktor Żołnowski: Zgadzam się z Marcinem, że rok 2020 był ciężki przede wszystkim jeśli chodzi o pracę zdalną. Dawniej większość czasu spędzaliśmy na rozmowach i dyskusjach face to face, choćby takich ad-hoc na korytarzu czy przy biurku. Zastąpienie tego przez komunikatory i wideo-czaty było sporym wyzwaniem. Widzę to po moim kalendarzu, który zapełnił się trzy razy bardziej niż w latach poprzednich.
Od strony organizacyjnej jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy pod kątem standaryzacji procesów wytwarzania oprogramowania poprzez poprawne i pełne wykorzystanie Scruma. Efekty, które widzę, i zaangażowanie osób znacznie przekroczyły moje oczekiwania. Również bardzo mnie cieszy, że są osoby, które przejęły ownership nad tym tematem. Teraz nasze procesy rozwijają się dalej, ale już tylko z moim symbolicznym zaangażowaniem.
Na koniec myślę, że warto dodać, że przez to, że potrafimy działać sprawniej, koszty naszych klientów są mniejsze. W 2020 roku udało się nam pogłębić współpracę z wieloma z nich, co bardzo nas cieszy.

Ł: Co chciałbyś osiągnąć jako co-CEO Pragmatic Coders w 2021 r?

Marcin Dziedzic: Celem, który w zasadzie towarzyszy mi od kilku lat, jest budowanie organizacji zdolnej do stałego wzrostu bez mojego zaangażowania na poziomie operacyjnym. Czyli po prostu zbudowanie procesów, kadry zarządzającej, strategii marketingowej oraz sprzedażowej i super delivery.
Moją dodatkową ambicją na 2021 rok jest to, by Pragmatic Coders stało się najczęściej wybieranym go-to-center dla założycieli startupów szukających zespołów produktowych. W tym czujemy się najlepsi i to potrafimy robić na najwyższym światowym poziomie, mam jedynie wrażenie, że za mało o tym mówimy 🙂

Wiktor Żołnowski: W zeszłym roku w dużej mierze udało mi wycofać z procesu decyzyjnego na poziomie spraw bieżących. W niektórych obszarach nie jestem już potrzebny, bo ludzie doskonale sobie radzą beze mnie. To wygenerowało trochę czasu, który chciałbym poświęcić, by wreszcie zrealizować to, co zamierzaliśmy już od dłuższego czasu, czyli zbudować własny produkt. Oczywiście to jest też jeden z celów, dla których pracujemy nad Pragmatic Coders i chcemy mieć ludzi, którzy będą w stanie efektywnie budować produkty w przyszłości.
Poza tym fajnie byłoby kontynuować standardy już wypracowane. Chcemy pozyskiwać kolejnych klientów, którzy mają podobny mindset do nas i chcą pracować na takich warunkach, jakie proponujemy. To oczywiście wymaga też zwiększenia zespołu.

Ł: Jaka jest strategia rozwoju Pragmatic Coders?

Marcin Dziedzic: Idziemy w startupy i cross-funkcjonalne zespoły produktowe. Już od dłuższego czasu mamy sporo sukcesów na tym polu. Z naszej perspektywy startupy, to ciekawe firmy, z interesującymi, ambitnymi ludźmi i dużym potencjałem do wzrostu. Obecnie jesteśmy w stanie im pomóc niemalże na każdym etapie, od tworzenia wizji, strategii, poprzez delivery, budowanie UI/UX, testy na użytkownikach i całą resztę. Czyli cały development produktu. Dodatkowo idziemy w fintech i DLT. Znamy się na Fintechu, znamy się na blockchainie, znamy się na budowaniu produktów digitalowych i jak nikt rozumiemy startupy.

Wiktor Żołnowski: W związku z tym, że chcemy dalej rosnąć, to konieczne jest wprowadzenie pewnych skalowalnych procesów. Mówimy tu głównie o tematach HR-owych. Mocno pracujemy nad tematem ewaluacji, rozwojem członków zespołu itp. Chcemy, żeby jak najwięcej działo się automatycznie.
W 2021 r. niewątpliwie istotna będzie realizacja wizji, którą zdefiniowaliśmy w zeszłym roku i którą, jak już wspominał Marcin, ukierunkowaliśmy w stronę startupów, z którymi chcemy współpracować. Nasze delivery jest dopasowane do tego typu klientów i właśnie ich chcemy pozyskiwać. Zamierzamy docierać do potencjalnych klientów jeszcze wcześniej niż dotychczas i realnie pomagać im w rozwoju (choćby w zdobywaniu finansowania na realizację pomysłów razem z nami czy podczas pracy na etapie idei produktu). Mamy też zamiar szeroko dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Jednocześnie rozważamy wyodrębnienie nowego brandu, względnie niezależnego od tego, co robimy w Pragmatic Coders, który będzie skupiony na usługach rekrutacyjnych i staffingowych. Ponad 6 lat doświadczenia, tysiące przeprowadzonych rekrutacji, z których setki zakończyły się sukcesem, to wartościowe know how, które warto wykorzystać. Zwłaszcza, że jest to też naturalny sposób na dostarczenie wartości dodanej dla klientów, którzy są na dalszym etapie swojego rozwoju organizacyjnego niż ten, w który celujemy z Pragmatic Coders.

Ł: Na co liczysz w roku 2021? Po czym poznasz że będzie to udany rok?

Marcin Dziedzic: Po pierwsze jeśli osiągniemy założenia finansowe, wzrostu, retencji i happyness – przy czym to jest raczej plan minimum. Tak naprawdę, aby uznać jakiś rok za udany potrzebujemy czegoś więcej. Jakby nie było, Pragmatic Coders jest firmą usługową i sukces naszych klientów jest po części naszym sukcesem. Na chwilę obecną pracujemy nad kilkoma naprawdę ciekawymi projektami, jak choćby dwa challenger banki – bardzo chciałbym zobaczyć je na produkcji.

Wiktor Żołnowski: Jak się skończy pandemia to już będzie bardzo udany rok 🙂
Ponadto liczę na rozszerzenie naszych usług i współpracę z klientami również na wcześniejszym etapie rozwoju ich produktów. Mam nadzieję, że zaowocuje ona sukcesami mierzonymi np. poprzez wielkość kolejnych rund finansowania zdobytych z naszą pomocą.
Co jeszcze? Pragmatic Coders już jest firmą, z którą jako potencjalny founder startupu chciałbym budować swoje produkty. Kto wie, może w 2021 roku przyjdzie i na to czas?

Ł:Dlaczego warto pozostać w kontakcie z Pragmatic Coders?

Marcin Dziedzic: Choćby ze względu na edukację, bez względu na to, czy jest się zainteresowanym technologią, czy produktem. Bardzo dużo o tym mówimy i piszemy i będziemy to robić dalej. Szczególnie powinny śledzić nas osoby, które chcą się dowiedzieć, jak budować produkt efektywnie, szybko (dosłownie w ciągu 2-3 miesięcy) i przy relatywnie niskich budżetach.
Gdzieś w połowie roku postaramy się dorzucić jeszcze do tego ciekawą niespodziankę dla całego community, pokazującą holistyczne podejście do developmentu, tak jak my go widzimy.

Wiktor Żołnowski: Myślę, że zespół który mamy na pokładzie plus strategia dzielenia się wiedzą to wartości same w sobie i dla nich warto pozostać z nami w kontakcie. Zresztą sam widzę, jak nowi członkowie Pragmatic Coders dołączają do różnych naszych grupek czy spotkań tematycznych i są bardzo zaskoczeni poziomem dyskusji oraz merytoryki. To, że chcemy tą wiedzą dzielić się także na zewnątrz, powinno zachęcać do pozostania w kontakcie z nami w tym roku.